فواید پستهخواص داروئی پسته

مصرف پسته در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی تاثیر بسزایی دارد.همچنین برای آرامش و تنظیم ضربان قلب و آرام کردن اعصاب مفید است و کلسترول بد را کاهش می دهد.
- مغز پسته به علت داشتن آهن خون ساز است و آنهایی که مبتلا به کم خونی هستند باید حتما روزانه مقداری پسته بخورند.
- مغز و ذهن را تقویت می کند.
- برای آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفید است.
- برای باز کردن مجاری کبد مصرف پسته توصیه می شود.
- پسته معده را تقویت می کند.
- برای تسکین سرفه مفید است.
پسته چون حاوی مواد مغذی مناسب به همراه ویتامین ها بوده و کالری بالایی دارد ، مصرف آن به ورزشکاران، دانش آموزان، نوجوانان به خصوص در سنین رشد و به زنان باردار و شیرده توصیه می شود

منابع موجود در هر 100 گرم مفز پسته

مواد نشاسته ای

15 گرم

فسفر

500 میلی گرم

آب

5.2 گرم

آهن

7.5 میلی گرم

پروتئین

20 گرم

پتاسیم

950 میلی گرم

مواد چرب

54 گرم

ویتامین آ

230 واحد

کلسیم

130 میلی گرم

ویتامین ب

2.2 میلی گرم

تاریخپه درخت پستهمحمد ابن جرير طبري ( قرن سوم هجري قمري ) پيدايش پسته را با استقرار حضرت آدم در كره زمين هم زمان دانسته و نوشته است : " گويند ميوه هايي كه خداوند هنگام هبوط به آدم داد سي جور بود : ده ‌‌‌‌‌‌نوع ميوه پوست دار ، ده نوع ميوه هسته دار و ده نوع ميوه بي پوست و بي هسته . ميوه هاي پوست دار شامل : گردو ، بادام و پسته و ... "
مسعودي مورخ و جهانگرد قرن چهارم هجري قمري در كتاب مروج الذهب و معادن الجواهر نوشته است : " چون آدم از بهشت بيرون شد مشتي گندم و سي شاخه از درختان بهشت همراه داشت كه از آن ده ميوه پوست دار بود : بادام ، فندق و پسته "
در تورات نيز از پسته سخن به ميان آمده است. در باب 43 از سفر پيدايش گفته شده است كه " يعقوب هنگام فرستادن فرزندانش به دربار يوسف حاكم ، توصيه مي كند كه از محصولات سرزمين خود به عنوان ارمغان برايش ببرند . در زمره اين پيشكش ها از عسل ، كتيرا و پسته نام برده شده است.درباره محل پيدايش پسته ، منابع مختلف نظرهاي گوناگون بيان مي كنند : يك نويسنده فرانسوي آن را بومي ايران ، عربستان و سوريه دانسته است. دانشنامه بريتانيكا پسته را بومي ايران مي داند ، دانشنامه امريكانا پسته را از آسياي غربي مي داند . لاروس آن را به آسياي صغير نسبت مي دهد ، در كتاب دانشنامه فارسي خاورميانه و نواحي مديترانه و در كتاب المنجد از تركستان به عنوان زادگاه پسته ياد كرده اند.
پسته گیاهی است که از دیرباز درنقاط مختلف ایران مورد کشت و پرورش قرار می‌گرفته است. جنگلهای وحشی و خودروی پسته در ناحیه شمال شرقی ایران و نواحی هم مرز با ترکمنستان و افغانستان پیشینه‎ای باستانی دارد و تصور می‎رود که درخت پسته حدود 4-3 هزار سال قبل در ایران اهلی شده و مورد کشت و کار قرار گرفته است.
سبزوار و سرخس را از قدیمی ترین مناطق کشت پسته می‎دانند. سابقه کشت پسته در دامغان، سمنان و قزوین را به قرن هفتم هجری و در استان کرمان به قرن دوازدهم هجری نسبت می‎دهند. کشت پسته در سایر نقاط ایران سابقه 200-150 ساله دارد. علیرغم سابقه طولانی کشت پسته ایران، پسته کاری در دهه های اخیر توسعه بیش از پیش فزاینده ای داشته است.

درباره ما

شرکت ایلیا پسته سیرجان با چند دهه تجربه، در زمینه تولید، فرآوری و خرید و فروش پسته فعالیت داشته و از سال 1380 رسماً فعالیت خود را در زمینه صادرات انواع پسته به کشورهای مختلف جهان از جمله چین، ویتنام، هنگ کنگ، هند، امارات متحده عربی، عمان، آلمان و... گسترش داده است از جمله مجوزها و موفقیت های این شرکت به موارد ذیل میتوان اشاره کرد.
صادر کننده برتر سال 1391 در استان
صادر کننده برتر سال 1392 در استان
صادر کننده برتر سال 1393 در استان
صادر کننده برتر سال 1394 در استان
صادر کننده برتر سال 1395 در استان
اخذ گواهینامه حلال
اخذ گواهینامه ایزو 9001
اخذ گواهینامه ایزو 22000

تازه ترین اخبار

شرکت ایلیا پسته سیرجان

شرکت ایلیا پسته سیرجان، تست مطلب

Sirjan

...
Continue...

آدرس

سیرجان، کیلومتر 10 جاده تهران، روبروی محمود آباد

 1331 4239 34 98+ - 1334 4239 34 98+

info@illiyapistachio.com

 1333 4239 34 98+

شنبه - پنج شنبه: 8:00 - 13:00